Zasłony

Zasłony

Przez długie lata, między innymi w związku z niewielką dostępnością różnych tkanin, w naszych oknach wisiały ciężkie zasłony i mocno marszczone firany. Nie zawsze pasowały one do reszty wystroju, ale ciężko było zdobyć lekkie i zwiewne materiały. Obecnie większą uwagę na regulację dopływu światła oraz charakter pokoju. Również zmiana w budownictwie wymusiła inne spojrzenie na dekoracje okienne. Coraz częściej spotykamy się z dużymi powierzchniami okiennymi, wpuszczającymi bardzo dużo światła do wnętrza. Dekorując okna pamiętać należy, że ozdoby okienne są jedynie dopełnieniem widoku za oknem. Poza tym światło słoneczne nie ma stałego charakteru i w zależności od pory roku, a nawet pory dnia w różny sposób oświetla pokój. Te subtelne zmiany oświetlenia naturalnego wraz z odpowiednio dobranymi dodatkami do dekoracji okiennych można zatem w ciekawy sposób wykorzystać do podkreślenia wystroju wnętrza.

Współczesne trendy w dekoracji okien

Współcześnie aranżacja okien ma na celu dwa zasadnicze punkty:
· praktyczność – firany i zasłony muszą być wysoce praktyczne, proste w montażu i demontażu, łatwe do utrzymania w czystości;
· dekoracja – firany i zasłony okienne w znaczący sposób wpływają na charakter pokoju, powinny więc harmonijnie współgrać z pozostałymi elementami wystroju wnętrza i nie przytłaczać;
Najprostszym sposobem na uzyskanie tych dwóch funkcji jest zamówienie firan i zasłon na wymiar.

Dekoracja okna – na co zwrócić uwagę?

Przy aranżowaniu przestrzeni sypialnianej warto zdać sobie sprawę z paru istotnych kwestii, takich jak między innymi:

 • Z której strony świata znajduje się okno? Jeśli bowiem sypialnia usytuowana jest od strony wschodniej, może być konieczne zamontowanie żaluzji bądź rolet o mocniejszym stopniu zaciemnienia. Jest to zarazem kwestia indywidualna – niektórzy lubią, gdy budzą ich promienie słoneczne, podczas gdy inni wolą pospać jak najdłużej bez zakłóceń. W każdym razie należy na pewno wziąć to pytanie pod uwagę.
 • Dopasowanie do ogólnego wystroju – przede wszystkim do aranżacji sypialni. Odpowiednie warunki do regeneracji organizmu powstają we wnętrzach o spójnym charakterze kompozycyjnym, w których dekoracje nie „gryzą się” ze sobą nawzajem bądź z całością projektu. Chaos w sypialni to chaos we śnie, dlatego zadbajmy o urządzenie tego wnętrza w sposób przemyślany. Innym pomysłem na aranżację jest stworzenie jednolitej kompozycji wystroju całego mieszkania.
 • Rodzaj dekoracji – w tym względzie istnieje pełna dowolność wyboru. Rodzaj wystroju okna należy oczywiście dopasować do stylu panującego w pomieszczeniu, ale ogromną rolę odgrywają tutaj indywidualne preferencje oraz przyzwyczajenia użytkownika. Pamiętajmy, że w sypialni będziemy spędzać dziennie ok. 8 godzin, a dostęp osób spoza ścisłego grona rodzinnego będzie najprawdopodobniej ograniczony. W tym pomieszczeniu możemy zatem pozwolić sobie na urzeczywistnienie swoich dekoratorskich fantazji i stworzenie wnętrza jak ze snu.

Rodzaje materiałów do produkcji zasłon i firan

W sklepach branżowych dostępne są zasłony wykonane z najrozmaitszych tkanin, takich jak:

 • Aksamit – bardzo szykowny i elegancki, kojarzy się z luksusem. Jest jednak problematyczny w czyszczeniu, dlatego nie poleca się wykorzystywać aksamitnych zasłon w pomieszczeniach, w których często przebywają dzieci. Ten materiał wykonuję się z jedwabiu.
 • Tafta – jest ciężkim materiałem, który charakteryzuje mieniący się połysk, dzięki czemu dodaje pomieszczeniom blasku. Tę szeleszczącą tkaninę wykonuje się z jedwabiu bądź włókien sztucznych.
 • Mora – przyjemna w dotyku, wykonana z jedwabiu tkanina o charakterystycznym splocie, układającym się w falisty wzór.
 • Brokat – tkanina, bogata w wypukłe wzory. Jest wykonana z jedwabiu przetykanego złotą lub srebrną nicią.
 • Żakard – ozdobny materiał zasłonowy. Jego kolor zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Jest to tkanina wykonana z wielobarwnej przędzy, mogą na niej występować nawet drobne wzory, co stanowi o jej atrakcyjności wizualnej.
 • Perkal – cienki materiał wykonany z bawełny, posiada lekki połysk.
 • Juta – szorstka tkanina zasłonowa.
 • Woal – cienki materiał, na którym można wydrukować bądź wyszyć wzory. Wykonana z bawełny albo jedwabiu, jest transparentna.
 • Szyfon – przezroczysty materiał do wyrobu delikatnych zasłon oraz firan.
 • Tiul – cienka tkanina plecionkowa na firany.
 • Poliester – sztuczna tkanina, łatwa w czyszczeniu, mało problematyczna.
  Jak widać, możliwości jest wiele. Firmy specjalizujące się w aranżacjach okiennych oferują zasłony z najrozmaitszych tkanin, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Na dekorujonline.pl dostępna jest usługa szycia zasłon i firan na wymiar. To gwarancja satysfakcji i maksymalnego dopasowania otrzymanego produktu do Twoich indywidualnych wymagań.

Na co zwracać uwagę wybierając firany i zasłony na wymiar?

Na wstępie odpowiedz sobie, czego oczekujesz po firanach i zasłonach, czy mają to być jedynie delikatne dekoracje okalające okno, czy może oczekujesz przynajmniej częściowego odgrodzenia się od widoku zza okna. Ważne jest również, aby wiedzieć jak bardzo zaciemniające mają być zasłony. Jeżeli źle sypiasz przy świetle z zewnątrz, warto rozważyć zakup zasłon całkowicie zaciemniających. Kolejnym etapem będzie materiał. Najlepszy będzie łatwy do utrzymania w czystości, odporny na zabrudzenia oraz lekki. Ważny jest także wybór odpowiedniego wzoru. Pamiętaj jedynie o spójnym dopasowaniu wzorów zasłon i firan do reszty pokoju. Sposób zawieszenia może być za pomocą kółka, taśma fala, taśmy marszczącej czy fałdy stałej.

Dlaczego firany i zasłony na wymiar?

Dokładne dopasowanie firan i zasłon, a także przeogromny wybór materiałów, wzorów, kolorów oraz różne sposoby zawieszania. To wszystko przemawia za zamówieniem szytych na wymiar firan i zasłon. Zamówienie perfekcyjnie uszytych materiałów z precyzyjnym dopasowaniem do okna z pewnością zadowoli każdego, nawet najbardziej wybrednego dekoratora i pozwoli cieszyć się wymarzonym klimatem w pokoju.

Wybieramy zasłony do salonu

Salon jest pomieszczeniem, które pełni szczególną funkcję w każdym domu. To nie tylko miejsce rodzinnych spotkań, gdzie możemy się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu w pracy. To także wnętrze reprezentacyjne, do którego prowadzimy gości. Z tego względu warto zadbać o jego odpowiedni wystrój. Stylowa aranżacja salonu zapewni nam komfort i dobre samopoczucie na co dzień, a także zagwarantuje podziw na twarzach znajomych, kiedy przyjdą do nas w odwiedziny. Urządzając salon, należy pamiętać o dodatkach – to one kreują atmosferę wnętrza, nadając mu charakter. Wśród takich właśnie dodatków, które stanowią o klimacie salonu, można wymienić zasłony. Jest to element dekoracyjny, jaki bodaj w największym stopniu wpływa na wygląd całego pomieszczenia i bez którego żaden salon obyć się nie może.

Co wpływa na dobór zasłon?

Wybór zasłon zależy od wielkości wnętrza. Zazwyczaj salon jest pomieszczeniem o dużym metrażu, ponieważ stanowi strefę spotkań całej rodziny. Taką przestrzeń, zwłaszcza jeżeli obecne są w niej duże okna, znakomicie dopełnią zasłony masywne, długie, kojarzące się z luksusem. Ten sposób wyeksponowania okien nie sprawdzi się natomiast w przypadku wnętrz mniejszych – będzie to zbyt przytłaczające i doprowadzi do dodatkowego optycznego zmniejszenia pomieszczenia.
Zasłony należy również dobierać zgodnie z wprowadzonym w pomieszczeniu, a nawet w całym domu, stylem. Jeżeli jest to aranżacja nowoczesna, wykorzystanie tradycyjnych kotar stworzy efekt groteskowy. W przypadku dużych, oszklonych przestrzeni, na przykład całych ścian, lepiej postawić na rozwiązania nowoczesne – lekkie tkaniny i modne wzory. Spójność stylistyczna to klucz w urządzaniu wnętrz, które mają być atrakcyjne pod względem wizualnym.
Kolejną ważną kwestią jest kolor. Harmonijny wygląd całości można osiągnąć poprzez unikanie kontrowersyjnych połączeń, na przykład mnożenie wzorów. Do gładkich ścian dobrze pasować będą zarówno gładkie, jak i wzorzyste zasłony. Jeśli chodzi o dobór barw, neutralne beże, szarości i biel sprawdzą się w każdej aranżacji. Aby uniknąć efektu rażącej w oczy pstrokacizny, najlepiej wystrzegać się połączeń ostrych barw z innymi żywymi kolorami. Stonowany wystrój w salonie jest wskazany również ze względu na funkcję wypoczynkową, jaką ma pełnić to pomieszczenie.
Dekoracyjny charakter zasłon nie może przejść bez echa. Wybierając zasłony, warto zwrócić uwagę na ich kolor, tkaninę, z jakiej są wykonane, wzór czy sposób, w jaki materiał układa się po zawieszeniu i podciągnięciu. Pod tym względem bardzo atrakcyjnie prezentują się modne rolety rzymskie, które układają się w niezwykle efektowne zakładki. Nie tylko wzór, ale już sama forma tych rolet decyduje o ich dekoracyjności.

Zasłony w salonie – praktyczna dekoracja

Nie można również zapomnieć o funkcjonalności. Zasłony mają za zadanie zaciemniać pomieszczenie, mogą również stanowić barierę odgradzającą wnętrze od wścibskich spojrzeń osób trzecich. Z tego względu najlepiej jest wybrać model, który cechuje łatwość obsługi. Jeśli w domu mieszkają dzieci, ważnym czynnikiem wyboru będzie podatność na zabrudzenia oraz sposób czyszczenia zasłon. Wykonane z dodatkiem poliestru zasłony czy firany będą w takim przypadku świetnym rozwiązaniem – usuwanie powstałych na nich delikatnych plam nie nastręcza bowiem większych trudności. Zabrudzoną powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. W przypadku zabrudzeń intensywnych należy skorzystać z usług pralni chemicznej.
Wybór zasłon często bywa podyktowany indywidualnymi preferencjami klientów. Często wiąże się to z przyzwyczajeniami. Warto zwrócić uwagę na nowości i udogodnienia, jakie pojawiają się na rynku. Zasłony z dodatkową opcją zaciemniania, tzw. blackout, a może transparentne? Wszystko zależy od usytuowania salonu pod względem stron świata (ekspozycja od strony południowej będzie wymagała większego zaciemnienia). Dodatkowo, jeżeli w salonie znajduje się telewizor, warto zdecydować się na dobrze zaciemniające rolety, tak, by ekran był dobrze widoczny także w słoneczne dni.

Przejrzyj ofertę zasłon i firan >>

Żaluzje Halicki © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. Designed by: websky.pl